Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Zgodnie z nim:
- Certyfikacja jest fakultatywna – to wykonawcom pozostawiona zostaje decyzja, czy korzystać z certyfikacji.
- Certyfikat będzie wydawany w postaci elektronicznej, z okresem ważności od roku do trzech lat.
- Wykonawca będzie się mógł ubiegać niezależnie o dwa rodzaje certyfikatów:
a) potwierdzający brak podstaw do wykluczenia go z postępowania
o udzielenie zamówienia,
b) potwierdzający zdolność do należytego wykonania zamówienia publicznego (np. doświadczenie, zasoby techniczne i organizacyjne).
- Indywidualny certyfikat każdego z konsorcjantów pozwoli całemu konsorcjum polegać na takiej „składanej certyfikacji”.
- Wykonawcy będą mogli również wspólnie ubiegać się o udzielenie certyfikacji, w takim przypadku jednak posłużenie się certyfikatem będzie możliwe wyłącznie w przypadku, w którym to wykonawcy wspólnie będą ubiegali się o udzielenie zamówienia.
- Certyfikaty będą wydawane i aktualizowane przez podmioty certyfikujące, akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji i znajdą się w bezpłatnej Bazie Danych o Certyfikacji Wykonawców Zamówień Publicznych.
Celem nowej instytucji w systemie zamówień publicznych jest odformalizowanie i przyspieszenie dotychczasowych procedur. A jednocześnie zwiększenie gwarancji, że zamówienie zostanie zrealizowane przez wykonawcę dającego rękojmię jego należytego wykonania.
Jednak projekt ustawy, choć postrzegany jako upraszczający procedurę pzp, przewiduje też nowe obowiązki dla zamawiających. Przykładowo, jeżeli wykonawca przestał spełniać warunki certyfikacji, zamawiający będzie miał obowiązek powiadomić podmiot certyfikujący o tej okoliczności.
Wykonawco pamiętaj! Uzyskanie certyfikatu nie zwolni cię z obowiązku dbania
o spełnianie warunków certyfikacji, nawet w okresie jej ważności. A zamawiający będą mieli obowiązek poinformowania podmioty certyfikujące o dostrzeżonych w toku posługiwania się certyfikatem nieprawidłowościach.
Certyfikacja może istotnie zmienić rynki masowych dostaw w systemie zamówień publicznych, np. artykułów wyposażenia biurowego, środków czystości, wyrobów medycznych i leków. Będą one ciekawą alternatywą także dla wykonawców z branż powtarzających się usług np. przeglądy techniczne, deratyzacje, czy prostych robót budowlanych. O ile w TRĘBICKI HOŁOWIŃSKA wróżymy większe zainteresowanie certyfikatami potwierdzającymi brak podstaw do wykluczenia, to te zaświadczające o zdolności do należytego wykonania zamówienia publicznego – będą zdecydowanie rzadsze.
Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 11 kwietnia, gdzie już został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. Dotychczasowy przebieg legislacyjny oraz treść projektu można znaleźć na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12384151/katalog/13052859#13052859.